header-object

Bezkontaktné snímače polohy Balluff a Kübler.

Firma Gebhard Balluff GmbH & Co., ktorej výhradným zástupcom na Slovensku je S & A, s. r. o., je popredný svetový výrobca bezkontaktných snímačov polohy. Jeho 80 ročná tradícia zahŕňa pojmy ako kvalita, predsíznosť a v spojení s vysokou presnosťou a spoľahlivosťou sú Balluff výrobky predurčené pre použitie v náročných aplikáciách.

Medzi komponenty, ktoré ponúkame od firmy Balluff patria hlavne nasledujúce produktové skupiny:

• Indukčné snímače
• Optické snímače
• Kapacitné snímače
• Magnetické snímače
• Rotačné snímače (IRC, absolútne)
• Lineárne snímače polohy
• Elektromechanické radové a koncové spínače
• Elektromechanické nastaviteľné vačkové spínače
• Zobrazovacie displaye a programovateľné spínacie jednotky
• Identifikačné systémy

Indukčné snímače s typovým označením BES patria v rámci výrobného programu do majoritnej časti produkcie Balluff. Široký sortiment a rôzne variácie prevedení zaručujú použiteľnosť tohto typu snímača v špecifických aplikáciách, podľa potrieb zákazníkov. Sú používané pri riadení, regulácií, automatizácii, polohovaní a kontrole výrobných procesov. Používajú sa na snímanie kovových časti. Najčastejšie sa používajú na obrábacích, textilných, papierenských, tvárniacich a drevoobrábacích strojoch, v montážnych a výrobných linkách, v automobilovom priemysle a ostatných odvetviach priemyslu.

Sortiment indukčných snímačov polohy.

Prevedenia:

• tvar: valcový (3mm, 4mm, 6,5mm, M8, M12, M18, M30, ...), hranatý
• snímacie vzdialenosti od 0.8 až do 120 mm
• pripojenie: kábel, konektor (uhlový, priamy)
• puzdro: nerez, poniklovaná mosadz, plast, hliník
• dvoj, troj a štvorvodičové pripojenie, PNP, NPN, spínacie a rozpínacie prevedenie
• napájacie napätie: 10 – 30 VDC, 10 – 55 VDC, 20 – 250 V AC/DC

Výhody použitia indukčných bezdotykových snímačov zaručuje robustné prevedenie, ktoré nepodlieha opotrebeniu. Obsahujú ochranu proti skratu a väčšina z ponúkaných typov zahŕňa indikáciu stavu výstupu a napájania LED diódou. Samotné prevedenie indukčného snímača zaručuje prakticky neobmedzenú dobu životnosti, čo sa v konečnom dôsledku prejaví na vysokej miere odolnosti voči znečisteniu. Táto je dosiahnutá prostredníctvom krytia IP 67, 68. Okrem štandardných snímačov Balluff ponúka špeciálne typy snímačov, ktorých použitie je určené do extrémnych podmienok ako sú vysoké tlaky, teploty, magnetické polia, výbušné prostredie (Ex).

 

 

Rotačné snímače označované BDG a BRG sú bezdotykové inkrementálne a absolútne rotačné snímače pracujúce na optoelektronickom princípe. Ich robustné mechanické prevedenie s krytím IP 67 ich predurčuje na použitie aj v najnáročnejších aplikáciách, kde je nutné snímať otáčky alebo uhlové natočenie rôznych rotačných zariadení a hnacích pohonov. Variabilnosť prevedenia puzdra, hriadeľa a príruby poskytujú mnoho možnosti upevnenia samotného snímača k hnacej časti zariadenia. Typ výstupného signálu pri inkrementálnych snímačoch je A, /A, B, /B, R, /R, kde A a B predstavujú dva signály a ich príslušnú negáciu, ktorých fáza je navzájom posunutá o 90 a R je referenčný signál. V prípade absolútnych snímačov výstupný signál je reprezentovaný 6, 8, 9, 10, 11 bitovým stavovým slovom v binárnom, grayovom, alebo BCD kóde. Niektoré typy sú schopné zosnímať uhlové rýchlosti až 12 000 ot./min. a maximálne rozlíšenie niektorých typov môže dosahovať až 36 000 Imp./ot. Rotačné snímače polohy sú určené pre použitie v rôznych priemyselných aplikáciách, predovšetkým na riadenia a reguláciu uhlovej rýchlosti, uhlu natočenia, alebo polohy. Ako názorný príklad môžeme uviesť riadenie otáčok navíjačiek, veľkorozmerných ventilátorov, valcovacích liniek, papierenských strojov a iné. Za pomoci špeciálneho prítlačného kolieska môžeme zrealizovať meracie aplikácie, ako napríklad meranie dĺžky drôtu, rúr, atď.


Sortiment rotačných snímačov polohy.

 

 

Lineárne snímače polohy Micropulse označované ako BTL5od firmy Balluff pracujú na bezkontaktnom princípe využívajúcom magnetostrikčný jav. Dajú sa považovať za absolútne snímače polohy, pretože nepracujú s prírastkami polohy a po zapnutí zariadenia nepotrebujú prechod referenčným bodom na určenie aktuálnej polohy. Poskytovaný rozsah snímaných vzdialeností je od 50 mm až do 3850 mm, pričom konkrétnu dĺžku je možné vyrobiť na zákazku. Magnetostrikčný jav zabezpečuje bezkontaktnosť tohto snímania. Polohu snímanej časti určuje permanentný magnet, ktorý na svoju činnosť nepotrebuje napájanie a jeho pracovná vzdialenosť je od 0,1 mm do 15 mm od povrchu snímača. Rozlíšenie takéhoto zariadenia môže dosahovať hodnoty až 0,002 mm. Vyhotovenie v tyčovom prevedení je určené pre montáž do hydraulických valcov a je dimenzované pre tlaky až do 600 barov. Ako výstupné signály z tohto snímača môžu byť varianty s unifikovanými analógovými signálmi (0...20 mA, 4...20 mA, 0...10 V, -10...10V) a to v rastúcej a klesajúcej verzii, impulzný výstup, synchrónny sériový výstup SSD, sériové rozhranie RS 232, RS 485 a všetky typy priemyselných zberníc ako sú CANopen, MODBUS, PROFIBUS-DP, DeviceNet, InterBus-S. Medzi jedny z najnáročnejších aplikácii použitia týchto snímačov patria výbušné Ex prostredia, ako aj aplikácie v atómových elektrárňach a v lodnom priemysle. O použiteľnosti snímačov v týchto náročných prostrediach hovorí získaný certifikát Germanische Loyd.


Lineárny snímač polohy Micropulse v tyčovom a profilovom prevedení s vyhodnocovacou kartou. 

 

Hydraulický valec so snímačom polohy piestu Micropulse.


Aplikácia uzavretého systému hydraulického valca so snímačom polohy piestu Micropulse a riadiacou kartou.

 

Balluff Micropulse snímač v profilovom prevedení s jeho mechanickými parametrami, vysokou ochranou a jednoduchou montážou sú alternatívnou náhradou lineárnych potenciometrických snímačov, sklenených pravítok, alebo iných nízkonapäťových prevodníkov. Lineárny snímací článok je chránený v hliníkovom profile. Snímač Micropulse v tyčovej verzii je špeciálny polohovací spätnoväzobný systém pre použitie v extrémnych prostrediach. Aktívny vlnovod je v tomto prípade chránený nerezovou rúrkou navrhnutou pre použitie v prostrediach s vysokými tlakmi. Tyčová verzia je predurčená na použitie pre polohovú spätnú väzbu v hydraulických valcoch, alebo s plavákovým magnetom na snímanie výšky hladiny agresívnych médií v potravinárskom, chemickom a petrochemickom priemysle.

 

Okrem Gebhard Balluff GmbH & Co. zastupuje spoločnosť S & A, s. r. o. na slovenskom trhu aj firmy Fritz Kübler GmbH, Murrelektronik GmbH a HYDE Park, Inc Od firmy HYDE Park ponúkame široký sortiment ultrazvukových snímačov polohy a Murrelektronik nám dodáva rôzne komponenty pre automatizáciu, ako PLC, prevodníky, oddeľovače, relé, konektorové systémy, kompaktné napájacie zdroje a iné. Firma Fritz Kübler počas svojej 40 ročnej existencie orientovala výrobný sortiment hlavne na výrobu inkrementálny a absolútnych rotačných snímačov polohy, elektronických a elektromechanických počítadiel a procesných zobrazovačov. Kübler ponúka široký výrobný program v oblasti rotačných snímačov v prevedeniach s hriadeľom a špeciálne s dierou. Každý zákazník tu môže nájsť svoju špeciálnu verziu od inkrementálnych snímačov až po viacotáčkové absolútne enkódery, ktoré zohľadňujú patent firmy Kübler - Integrované Technológie. Tento umožńuje napríklad vysokú odolnosť proti mechanickým rázom až 250 g (g - v tomto prípade predstavuje gravitačné zrýchlenie).

Výrobný sortiment rotačných snímačov od firmy Kübler.


S.D.A. s.r.o.
Ing. Jaroslav Fiľo – konateľ

Jána Bottu 4
974 01 Banská Bystrica

Tel.: 048-472 34 11
Fax: 048-472 34 69

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">
www.s-d-a.sk