header-object
Kübler - jednotka v snímaní rotačných pohybov

Absolútny viacotáčkový rotačný snímač s dutým hriadeľom

Nové kompaktné absolútne viacotáčkové rotačné snímače vyrobené firmou Kübler s hrúbkou iba 40,5mm vrátane príruby a priemerom puzdra 58mm sú najmenšie na súčastnom trhu.
Tieto enkódery sú teraz menšie, ako najviac používané inkrementálne rotačné snímače(IRC). 25 bitové rozlíšenie, kódovanie výstupu, smer otáčania a nulovanie snímačov sú ľahko programovateľné parametre. Toto je dosiahnuté pomocou Kübler nového programovacieho nástroja nazvaného Ezturn®. S touto inováciou Kübler vedie v oblasti technológie výroby rotačných snímačov. Použitím tejto integrovanej technológie sa dosiahla vyššia odolnosť voči mechanickým rázom do 250g / 6ms a tiež bol eliminovaný vplyv EMC. Enkódery sú vhodné na použitie v nepretržitých prevádzkach do 6000 ot./min. s odolnosťou voči vysokým úrovniam nábehových a brzdiacich zmien bez problémov opotrebenia a zničenia.

Nové enkódery s výstupom 4-20 mA

V poslednom období sa Kübler zaoberá aj výrobou analógových enkóderov s rozhraním 4 - 20 mA.
V prevedení s 58 mm priemerom puzdra a 10 alebo 12 mm hrubým hriadeľom je prúdový signál medzi 4 - 20 mA proporcionálny vzhľadom na uhlovú polohu 0 až 360°. Výstupný signál je galvanicky oddelený. Tieto zariadenia sa najčastejšie používajú v pohonoch ventilov na meranie polohy natočenia, riadenie klapiek, atď. Použitím výstupného signálu 4-20 mA sa rotačné potenciometre, doteraz najviac používané zariadenia pre meranie uhlového natočenia s analógovým signálom stali nepotrebné. V prípade použitia týchto rotačných snímačov pracujúcich na optickom princípe eliminujeme straty signálu spôsobené dotykom bežca o dráhu potenciometra. Je odolný voči mechanickým rázom do 250 g. Snímač je tiež možné objednať v prevedení do Ex.

Pre malé a veľké hriadele: CANopen viacotáčkový rotačný snímač

Kübler je tiež výrobca viacotáčkového absolútneho
rotačného snímača komunikujúceho s protokolom priemyselnej zbernice CANopen, ktorý môže byť tiež v prevedení s prírubou o priemere hriadeľa 10-28 mm. Enkódery sú vybavené štandardným, alebo dutým hriadeľom. Rozlíšenie maximálne 25 bitov je ľubovolne programovateľné a môže byť pripojený k jedno, alebo viacotáčkovej vyhodnocovacej jednotke. Všetky ostatné parametre CANopen enkóderov sú tiež programovateľné vzhľadom na Device Profile DS 406. Toto zaručuje presné prispôsobenie rôznym aplikáciám. Programovateľné funkcie zahrňujú počet bitov rozlíšenia na otáčku alebo celkový počet bitov, mierku, typ výstupného kódu - Grayov, Excess Gray alebo binárny, smer otáčania v smere (CW) alebo protismeru (CCW) hodinových ručičiek, virtuálny nulový bod, atď. Prídavné funkcie zahrňujú limitné spínacie body, prehodnotenie a kontrola stavových bitov pre SSI dátový formát. Snímače sú jednoducho programovateľné použitím programovateľného softwaru Ezturn® pracujúceho pod Windows pripojeného cez sériové rozhranie. Vďaka použitiu patentovanej Kübler integrovanej technológii a elektronickému viacotáčkovému modulu (počítač otáčok) potrebná hĺbka pre osadenie snímača je iba 60 mm.
Toto predstavuje redukciu hĺbky upevnenia okolo 20-40 mm v porovnaní s modelmi nachádzajúcimi sa na súčasnom trhu. V porovnaní s enkódermi s mechanickou prevodovkou, elektronické počítadlo otáčok umožnuje použitie v aplikáciách s veľkými zrýchleniami ako aj spomaleniami. Interná batéria pre uchovanie dát do 10 rokov umožnuje snímaču snímať zmenu pozície aj pri odpojenom napájacom napätí. Špeciálne sa tento typ enkódera s dutým hriadeľom preferuje pre aplikácie s veľkým hnacím hriadeľom (max. 28 mm), a to hlavne v technológiách výťahov, konštrukcii strojov alebo elektrárenskom priemysle. Priemer snímača je 90 mm a SSI verzia má o 10 mm menšiu hĺbku, čo predstavuje iba 50 mm. Kübler je momentálne jediný výrobca ponúkajúci takéto zariadenie na trhu. Ochrana proti skratu a prepólovaniu sú štandardné pre všetky typy rotačných snímačov Kübler.

Malé a presné - nové miniatúrne enkódery

Kübler je teraz dodávateľom nových miniatúrnych, vysokoodolných enkóderov s priaznivou cenou. Priemer puzdra je iba 24 mm.
Použitím vysoko integrovaného zákazníckeho obvodu OptoAsics má možnosť vyrábať zariadenie z oboch variant, hriadeľovej aj dutej do max. 6 mm. Verzia s dutým hriadeľom je novinka tejto veľkosti na trhu. Krytie IP 64 umožňuje jeho použitie aj vo veľmi náročných podmienkach. Maximálne možné ponúkané rozlíšenie je 1024 imp./ot. pri maxim. rýchlosti otáčania 12 000 ot./min. Frekvencia výstupných impulzov 160 kHz umožňuje vysokú presnosť snímania. Všetky komponenty použité na montáž snímača sú pochrómované, čo sa prejaví na jeho zvýšenej odolnosti voči olejom a kyselinám, oproti bežným prevedeniam. Snímače sú určené pre montážny priemysel, podávacie stroje pre elektronické komponenty, testovacie zariadenia, laserové a atramentové tlačiarne, medicínsky priemysel, baliace a etiketovacie stroje ale tiež pre posun kamier pri testovaní potrubí.

Sin/cos enkódery v rôznych prevedeniach

Kübler ponúka sin/cos enkódery pre reguláciu pohonov. V ponuke sú tiež dve verzie,
s dutým a plným hriadelom. Od 10 do 42 mm priemeru s dierou a pre plný hriadel priemery 6 mm a 10 mm. Tieto sú predovšetkým urcené na bezproblémovú montáž priamo na pohony s hriadelmi velkých priemerov. Typické aplikácie sú dopravníkové pásy, výtahy, alebo iné nárocné prevádzky. Pre porovnanie s inkrementálnymi rotacnými snímacmi sin/cos enkódery umožnujú vyššiu presnost pri viacotáckovom riadení, a konštantnú rýchlost otácania pohonu aj pri malých rýchlostiach, nábehoch a dobehoch. Sínusové výstupné signály poskytujú informácie o natocení tiež medzi nulovými prechodmi. Z toho dôvodu sú badatelné aj malé rotacné pohyby.

S & A, s.r.o. - autorizované zastúpenie BALLUFF GmbH,
Fritz KÜBLER GmbH, MURRelektronik GmbH
Majerská cesta 38, 974 01 Banská Bystrica
mobil: 0905-863 074, tel.: 048-414 83 86, 7
fax: 048-414 83 69, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
http://s-d-a.sk/